קואצ’ינג מתוך פרשת בא : “הגיע הזמן להתחדש מחדש!”

אם עסקינן במצוות קידוש החודש שמהותה התחדשות ורעננות – אז מה יותר קאוצ'ינג מלפתוח דף חדש באופטימיות ותקווה? מוכנים.. יאללה קדימה גם אני.. Let's go.

3 דק' קריאה

רוחמה אפרתי

פורסם בתאריך 21.01.21

אם עסקינן במצוות קידוש החודש שמהותה התחדשות ורעננות – אז מה יותר קאוצ'ינג מלפתוח דף חדש באופטימיות ותקווה? מוכנים.. יאללה קדימה גם אני.. Let's go.

 

בתחילת החודש הירח ממש חסר, הוא בקושי נראה ואם מביטים לשמיים רואים מעין פס דק שהולך ומתרחב מידי יום ביומו עד שבאמצע החודש, ט"ו בחודש הוא מתמלא בחציו , כך שאנחנו רואים חצי ירח וחצי מוסתר, וכך ממשיך ומתמלא עד סוף החודש שבו אנחנו רואים ירח עגול מלא ושמן, וחוזר חלילה בראש חודש הירח מתמעט.

 

המהות הבסיסית והיסודית שאנו לומדים ממצוות קידוש החודש וגם מהתכונה של הירח עצמו מתמעט הולך ומתמלא עד שמגיע למקסימום ונהיה עגול ומלא, וכך חוזר חלילה למינימום שלו מידי חודש בחודש, לתכונה הזו קוראים "מחזוריות".

 

הקדוש ברוך הוא טבע בבריאה חוק שנקרא "מחזוריות", שלה תפקידים חשובים רבים ויתרונות מאד משמעותיים שהרי כל דבר שברא הבורא בעולמו ברא בחוכמה אלוקית מופלאה והכל לטובתנו, לטובת האדם.

 

 

המחזוריות בטבע באה לידי ביטוי בכל מיני אופנים, כמו למשל :

 

מחזור יומי – שבו 24 שעות ביממה מלאה , לא פחות ולא יותר, כאשר כל שעה עגולה מונה 60 דקות רצופות. שבו נמצא לילה חושך, יום אור . וגם בתוכם נמצא מחזוריות של לילה, אשמורת הבוקר, בוקר, צהרים, אחה"צ, ערב, לילה וכיו"ב ולכל חלק מהיממה יש את התפקיד שלה בחיי האדם. בדרך כלל רב האנשים יוצאים לעבודה בבוקר וחוזרים אחה"צ או בשעות הערב. לילה בדרך כלל תפקידו ללכת לישון ולצבור כוחות למחר.

 

מחזור שבועי – שבו כל שבוע אנחנו בצאת השבת מתחילים שבוע חדש, וכך חזר חלילה שבעה ימים בשבוע כאשר שבת המלכה סוגרת לנו בברכה את השבוע, ומצאי השבת מקבלת בברכה את השבוע החדש.

 

מחזור חודשי – של ימות החודש עצמו וכן קידוש החודש שמגיע ראש החודש

 

מחזור של עונות השנה – חורף, אביב, קיץ, סתיו שכולל את מזג האוויר וכן את החגים עצמם , כמו למשל מחזור של החגים – לעולם פסח ייפול על ט"ו בניסן , אחרי א' בניסן שנחשב כראש לחודשים. ואז מתחילים ממחרת הפסח לספור את ספירת העומר. ישנם גם תנאים שלעולם פסח לא יצא ביום מסוים.

 

אם כך, המחזוריות שטבע הבורא בבריאה הכרחית למען הסדר הטוב, חיים תקינים ומסודרים, נעימים וברורים. אין הפתעות – אנחנו יודעים מתי מגיע כל פרשת שבוע, שבת, חג – מתי נכנס מתי יוצא ובאיזה יום, יודעים להתארגן מבעוד מועד וכן הלאה.

 

 

נקודה נוספת מהותית שאף היא קשורה לנושא של קידוש החודש היא בעצם הידיעה של התחדשות ולא רק מידי חודש בחודשו אלא כל הזמן. רבי נחמן היה נוהג לומר כל הזמן "מגיע לי מזל טוב!", "על מה?" היו שואלים תלמידיו – "נולדתי מחדש!" היה עונה בחיוך.

 

"נולדתי מחדש!" = מלמד אותנו רבי נחמן יסוד מאד חשוב. הבעל דבר מתחפש אצל האדם בשלושה מוקדים עקריים : מלך, זקן וכסיל. מלך זה גאווה שהאדם מתגאה. במה יש להתפאר ולהתגאות? בחוכמה? יופי? עושר? הר הכל של השם.. כסיל – אלו אותם האנשים שמדתבחים על חשבון האחר, ועושיםפ צחוק מכל דבר, מעליבים ומשפילים ומשחקים אותה כאילו הם הקול של הקבוצה, בעוש שהם בעצמם מלאים בחוסר ביטחון ואת הביטחון שלהם מעצימים מוגדלים על חשבון הפגיעה בזולת, ואין דבר יותר אמוס אצל בורא העולם כאשר מצחקקים על האחר. ואם כך, מיהו אותו זקן? זקן – הוא האדם העייף.. שכל דבר אצלו כבד, ונראה ואולי ואם ולא בא לי ואין לי כוח ואין לי חשק.. החיים אצלו זה הרדמות אחת טוטאלית. ואגב, העיפות והזקנה אינה מתבטאת בגיל הכרונולוגי אלא זו מכת מדינה ייסורים של ממש. פעם שמעתי ממורי ורב, כבוד הרב שלום ארוש שליט"א שסיפר, שהגיע אליו לקבלת קהל ילד בן 10, 11 שהוריו מספרים שהוא נמצא בעצבות כל כך גדולה ושום דבר איו לו כוח ואין לו חשק לעשות הוא ממש מיואש. הרב בחוכמתו הכבירה וכן מתוך נסיונו האדיר והשופע ידע לגשת אליו אט אט, וציין שלקח לו יותר משעה ניסיון רק לפתוח לו את הלב ולנסות לדבר אל ליבו! אחר כך הבין אתהבעיה.. ההורים שכל כך רדו בו בעיקר נפשית שהוא לא מספיק טוב, ולא יוצלח, גבמרו והרסו לו את הביטחון בחיים ובעיקר את השמחה וחדוות החיים עד שהוא ממש התייאש מלחיות! ילד בן עשר אחת עשרה.. זה איום ונורא!

 

 

לכן העיצה הייעוצה היא להשתדל להיות במשחה. כן כן! תעשו לעצמכם ספונג'ה ושטיפת מוח על בסיס יומיומי , שעתי אפילו להיות שמחים במה שהבורא יתברך נתן ולא לקבל שום דבר כמובן מאליו ובעיקר להודות על כל הטוב והשפע שקיים, וברוך השם כפי שאני תמיד אומרת, הכוס שופעת וגודשת.. וכל הזמן לזכור להתחדש , כי ההתחדשות זו הרעננות עצמה, היא נותנת חיות וכוחות מחדש, לקום ושוב מהתחלה..

 

תכניסו לארסנל המילים שלכם, לתוך אוצר המילים הנרחב מילים חיוביות, טובות, מבורכות, שופעות ומצימות, כמו למשל: צמיחה וגדילה, לבלוב

ופריחה, העצמה, התחדשות, התעוררות, רעננות, רצונות טובים וכוח רצון, שפע חדש הן רוחני והן גשמי , תקווה ואופטימיות , דף חדש

 

רוחמה אפרתי B.A בפסיכולוגיה ותקשורת, Master & Trainer NLP  תת מודעי קליני רפואי, מרצה בכירה, מעבירת סדנאות וערבי הפרשת חלה. לפרטים: 054-2176644

 

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

של צוות האתר

הוספת תגובה

הכתבה הבאה

'morgana Fata'באיטלקית, זוהי תופעה הלוציוניסטית, הזייתית, דמיונית שבה אדם מדמיין מרחוק צורה גבוהה מאוד.

Featured Products