הכנה רוחנית לפסח – חלק א’ : “ליל הסדר כסדר!”

במאמרים הקרובים ועד לחג הפסח הבא עלינו לטובה, ב"ה נרשום מספר מאמרים רלוונטיים שיכינו אותנו לכבוד החג הנפלא. בחג הפסח

2 דק' קריאה

רוחמה אפרתי

פורסם בתאריך 14.03.21

במאמרים הקרובים ועד לחג הפסח הבא עלינו לטובה, ב"ה נרשום מספר מאמרים רלוונטיים שיכינו אותנו לכבוד החג הנפלא. בחג הפסח, כמו בכל חג, מגלה לנו האר"י ז"ל שיורדים שפעים רוחניים עצומים, בדיוק כמו שירדו דאז ביציאת מצרים.

 

 

אלא מאי? מי יהיה זכאי לקבל את האורות והשפע הרוחני? מי שיכין כלים. ויפה שעה אח קודם. לכן לך אל הנמלה עצל, ראה דרכיה וחכם – ואנחנו מבעוד מועד נשנס מותניים ונתחיל ללמוד על חשיבות החג ומהותו הרוחני כדי שנזכה לבער את החמץ הרוחני מקרבנו, להוציא את השאור שבעיסה, ולנקות את הלב ובכך לזכות לקדושה, טהרה ומדרגות רוחניות גבוהות. אבל מעל הכל, לזכות לקרבת השם יתברך – ולעשות לו נחת רוח כיאה וכנאה לעם הנבחר.

 

 

 

ליל הסדר "כסדר"

 

 

ההגדה של מו"ר הרב שלום ארוש שליט"א מיוחדת במינה, אותה כתב מתוך ניסיונו העשיר בצל האמונה וחוכמתו הרבה.

 

 

הרב כתב ספר מרומם במיוחד שבו ישנן הכנות רוחניות חשובות ומעצימות לחג הפסח, לליל הסדר בפרט ולחיים בכלל. כתובים שם דברים ורעיונות מיוחדים שאינם נמצאים בספרים אחרים. חוכמות ושכלים שהם ממש קאוצינ'ג לחיים שמחים, בריאים ומעצימים. אל תוותרו על קריאת ההגדה הזו ליל הסדר כשמו כן הוא, כסדר.

 

 

השאלה היא, כסדר של מי? הסדר שאני רוצה ושתכננתי או מה שהשם יתברך מתכנן עבורי ומשפחתי, וזה ליל הסדר האמתי! כרצון השם יתברך.

 

 

 

ישנם שיבושים?

 

 

יופי. זה כרצון השם. תלמד להגיד תודה, להירגע ולא לכעוס. שלושת חוקי האמונה: ככה השם רוצה, הכל בהשגחה פרטית ואין ייסורים ללא עוון. האורים אחרו? הילד שפך כוס יין על הבגדים החדשים? המפה הלבנה נהייתה אפורה מלכלוך? אשתך חמוצת פנים? פה אתה נמצא במבחן של אמונה. האם תעצבן ותכעס או שתשמח ותגיד תודה וככה השם רוצה!

 

 

 

מבחן התוצאה

 

 

אם תבחר בכעס, נפלת ביג טיים באמונה והסדר כבר לא יהיה כסדר אלא כאוס בלהגן ועצבים.. האשמות ומריבות. ואם תשמח ותודה – עמדת יפה באמונה ותזכה גם לפנינים רוחניים.

 

 

זה-הוא הניסיון, לעמוד באמונה בהצלחה בליל הסדר.. כמה פשוט ככה קשה ליישום, או שלא.. תלוי במה אתה בוחר!

 

 

דוגמאות מן הספר:

 

 

קדש  ורחץ – סור מרע ועשה טוב או רע ואח"כ טוב? החסידות טוענת קודם כל להתקדש, כלומר עשה טוב ואח"כ, אחרי שיש כבר כוחות בנפש רחץ את הרע. הגישה הליטאית אומרת הפוך, קודם כל התעסק ברע, אבל אם אין כוחות בנפש, ידוע שההתעסקות ברע רק מחלישה יותר.

 

 

 

כרפס – זה המרור בחיים. ישנן ירידות וחושך שמוכרחים לעבור ויהי מה. הבחירה היא באיך נסתכל על המצבים, איך נבחר לחיות אותם – באמונה ובשמחה או בחושך וגיהינום.

 

 

יחץ – לחצות את החיים בין טוב לרע. וגם הרע מלמד אותנו מו"ר הרב שלום שהוא גם כולו טוב ורחמים של השם.

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

של צוות האתר

הוספת תגובה

הכתבה הבאה

לא הספקתם לקיים את קורבן הפסח במועדו? הייתם טמאים בזמן הקרבן, או שהייתם בדרך רחוקה ולא הספקתם לקיים את קורבן הפסח במועדו? לא נורא...

Featured Products