יום הולדת שמח עולם יקר שלי!

סגולה מיוחדת ביום זה יום בריאת העולם וראוי להדליק באור לכ"ה באלול 5 נרות, כנגד 5 אורות החסדים שמתגלים ביום זה. וכנגד חמש פעמים שנאמרה המילה "אור" בספר בראשית בבריאת היום הראשון

3 דק' קריאה

רוחמה אפרתי

פורסם בתאריך 21.09.22

עולם יקר שלי,

רציתי לברך אותך במזל טוב , יום הולדת שמח ועד 6000 שנים, עולמנו היקר והצעיר ‘רק’ בן 5783 שנים (בשנת תשפ”ג).

מיום כ”ה באלול שהוא יום בריאת העולם ועד ראש השנה ישנם שישה ימים המכונים ‘ששת ימי בראשית’ שבהם ברא הבורא יתברך כל יום דבר אחר בבריאה, וביום השביעי שבת וינפש.

כך שיוצא, מכ”ה באלול ועד א’ בתשרי עוברים שישה ימים, והרי האדם נברא ביום השישי, מכון שאדם וחווה נבראו ביום א’ בתשרי.

זמן בריאת המין האנושי

אין שנה נמנית לפי חשבון זמן הגאולה ממצרים , כלומר חודש ניסן, ואף לא לפי חשבון בריאת העולם בכללו , כלומר, כ”ה באלול, אלא במיוחד ובמובהק – לפי חשבון זמן בריאתו של האדם, היינו א’ תשרי, של המין האנושי בכללו.

שכן בריאת האדם היא התחלתה של מלכות ה בעולמו. לפני היות האדם היה אמנם עולם, אך היה זה עולם ללא תודעה וללא בחירה. רק מעת היות האדם עלי אדמות מתחילה האפשרות של מודעות למציאות ה.

וכפי שמלמד אותנו רבי נחמן הקדוש, שבורא העולם ברא את עולמו כדי לגלות את רחמנותו עלינו.

בריאת העולם

בשלושת הימים הראשונים אלוהים בורא את סדרי העולם, כאשר בכל יום מתבצעת הבדלה בין שני הפכים: אור וחושך, מים ושמיים, ים ויבשה. בנוסף, ביום השלישי נבראים גם הצמחים.

“בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ, וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם, וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם. וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: יְהִי אוֹר, וַיְהִי אוֹר. וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת הָאוֹר כִּי טוֹב, וַיַּבְדֵּל אֱלֹהִים בֵּין הָאוֹר וּבֵין הַחֹשֶׁךְ. וַיִּקְרָא אֱלֹהִים לָאוֹר יוֹם, וְלַחֹשֶׁךְ קָרָא לָיְלָה”.

בשלושת הימים הבאים, רביעי, חמישי ושישי, בורא הבורא יתברך שמו גופים שימלאו את תחומי העולם השונים – ביום הרביעי את גרמי שמיים שימשלו בבריאת היום הראשון; ביום החמישי שרצים ועופות שיאכלסו את בריאת היום השני; וביום השישי חיות ובהמות שיאכלסו את בריאת היום השלישי. בנוסף, ביום השישי נברא גם האדם.

לבסוף הבורא מקדש את היום שבו שבת ממלאכה: היום השביעי: “וַיְכֻלּוּ הַשָּׁמַיִם וְהָאָרֶץ וְכָל צְבָאָם. וַיְכַל אֱלֹהִים בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מְלַאכְתּוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה, וַיִּשְׁבֹּת בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מִכָּל מְלַאכְתּוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה. וַיְבָרֶךְ אֱלֹהִים אֶת יוֹם הַשְּׁבִיעִי וַיְקַדֵּשׁ אֹתוֹ, כִּי בוֹ שָׁבַת מִכָּל מְלַאכְתּוֹ אֲשֶׁר בָּרָא אֱלֹהִים לַעֲשׂוֹת”.

אם כך בורא העולם קבע את מספר ימות השבוע לשבעה ימים, כאשר הימים הראשונים הם ששת ימי המעשה – ימי חול, והיום השביעי הוא יום מנוחה – שבת.

בריאה ‘יש מאין’

הקדוש ברוך הוא ברא את העולם יש מאין, כלומר לפני כן לא היה העולם הזה.

העולם נברא במאמרות, הבורא יתברך אמר ‘ויהי’ – ונהיה עולם.

הרמב״ם מבאר שהחשיבות הגדולה באמונת חידוש העולם, ועם אמונת החידוש ניתן להאמין גם בנבואה, בנתינת התורה ובהשגחה הא-לוקית -שאר יסודות האמונה.

ולקראת השנה החדשה, שנת תשפ”ב הבאה עלינו לטובה ולברכה, נברך את כל באי העולם שיחיו בשלום ויגלו את מלכותו יתברך, ובפרט בניו האהובים שהם עמו וצאן מרעיתו.

הזוהר הקדוש מגלה לנו שלעולם הוקצבו עד 6000 שנים לקיומו. ואנחנו כבר נמצאים בסוף האלף השישית כשפעמי משיח מהדהדים מכל עבר

סגולת הבן איש חי

כ”ה באלול הוא יום ראשון לבריאת העולם, וביום ראש השנה הוא יום השישי לבריאת העולם בו נברא האדם ונשלמה הבריאה וכתב מורנו החיד”א זיע”א בברכי יוסף:

“ביום כ”ה באלול נברא העולם וטוב ללמוד פרשת בראשית עד יום אחד, וכן בכל יום עד שביום ראש השנה ילמד פרשת יום הששי שבו נברא העולם”.

וכתב הבן איש חי כי סגולה מיוחדת ביום זה יום בריאת העולם וראוי להדליק באור לכ”ה באלול 5 נרות, כנגד 5 אורות החסדים שמתגלים ביום זה. וכנגד חמש פעמים שנאמרה המילה “אור” בספר בראשית בבריאת היום הראשון ועל כן השנה נכון שידליק את חמש הנרות לפני כניסת שבת וקודם הדלקת הנרות יש לומר את התפילה הזו שתיקן הבן איש חי:

“וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים יְהִי אוֹר, וַיְהִי אוֹר”. “אֱלֹהִים הֲשִׁיבֵנוּ, וְהָאֵר פָּנֶיךָ וְנִוָּשֵׁעָה”. “אֱלֹהִים יְחָנֵּנוּ וִיבָרְכֵנוּ, יָאֵר פָּנָיו אִתָּנוּ סֶלָה”. “אֵל יי וַיָּאֶר לָנוּ, אִסְרוּ חַג בַּעֲבֹתִים עַד קַרְנוֹת הַמִּזְבֵּחַ”.”כִּי אַתָּה תָּאִיר נֵרִי יי אֱלֹהַי יַגִּיהַּ חָשְׁכִּי”.”כִּי עִמְּךָ מְקוֹר חַיִּים בְּאוֹרְךָ נִרְאֶה אוֹר”.”בֵּית יַעֲקֹב לְכוּ וְנֵלְכָה בְּאוֹר יי”.

ואחר כך יאמר בקשה זו

“יהי רצון מלפניך, יי אלוהינו ואלוהי אבותינו, שתרחם עלי ועל אשתי ובני (האישה תגיד: עלי ועל אישי ועל בני) ותעמידנו בקרן אורה, ותאיר לנו בפנים מאירות באור פני מלך חיים. ותיתן לנו זרע קודש, בנים צדיקים, חכמים ונבונים בתורה, תמימים וישרים וטובים. ותרחמנו ותחיינו חיים ארוכים, חיים של שלום, חיים של טובה, חיים של ברכה, חיים של פרנסה טובה, חיים של חילוץ עצמות, חיים שיש בהם יראת חטא, חיים שאין בהם בושה וכלימה, חיים שיש בהם אהבת תורה ויראת שמים, חיים שתמלא משאלות לבנו לטובה לעבודתך”.

ויהי רצון מלפניך, ה’ אלוהינו ואלוהי אבותינו, שתקיים בנו הברכות אשר ציווית את אהרון ואת בניו על ידי משה עבדך, לברך את עמך ישראל באהבה, וככתוב: “וַיְדַבֵּר יי אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: דַּבֵּר אֶל אַהֲרֹן וְאֶל בָּנָיו לֵאמֹר, כֹּה תְבָרְכוּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אָמוֹר לָהֶם. יְבָרֶכְךָ יי וְיִשְׁמְרֶךָ. יָאֵר יי פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ. יִשָּׂא ה’ פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם”.

לאחר מכן יש לומר את הפסוק הבא עשר פעמים:  “וַאֲמַרְתֶּם כֹּה לֶחָי וְאַתָּה שָׁלוֹם וּבֵיתְךָ שָׁלוֹם וְכֹל אֲשֶׁר לְךָ שָׁלוֹם”.

ואת הפסוק הבא 17 פעמים: “אוֹר זָרֻעַ לַצַּדִּיק וּלְיִשְׁרֵי לֵב שִׂמְחָה”.

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

הוספת תגובה