אין מתנות חינם

1 דק' קריאה

רוחמה אפרתי

פורסם בתאריך 31.10.21

פרשת “חיי שרה” מפניני הפרשה

“גֵּר וְתוֹשָׁב אָנֹכִי עִמָּכֶם תְּנוּ לִי אֲחֻזַּת קֶבֶר עִמָּכֶם וְאֶקְבְּרָה מֵתִי מִלְּפָנָי” (בראשית כג ד)

הפרשה נפתחת בתיאור פטירת שרה אמנו ע”ה, אשר נפטרה בעקבות הצער הרב כאשר שמעה על יצחק והעקדה (היצר הרע רימה אותה). אברהם סופד לה ומבקש לקוברה בחברון ולשם כך הוא רוכש בכסף מלא מאת עפרון החיתי את מערת המכפלה. דין ודברים עם עפרון ובני חת אודות הרכישה מתוארים בהרחבה רבה. אנו יודעים שאין שום אות וגם לא פסיק וודאי שלא מילה מיותרת בתורה. אם כך מדוע המשא ומתן שהיה בניהם, כולל תהליך הסחר והקנייה קיבל פירוט נרחב?

אין מתנות חינם

אברהם אבינו משלם מחיר יקר בעבור אחוזת הקבר הלוא היא מערת המכפלה שבחברון. משלם ביוקר, מה שנקרא פי כמה וכמה. וזאת מדוע? ראשית כי זה הציווי האלוקי ‘לזרעך אתן את הארץ הזו’, שנית הוא משלם סכום מלא כדי שלאף חד לא יהיה פתחון פה בעתיד. קניתי שלמתי בכספי והקרקע שלי! זה הקניין שלי ושל יוצאי חלציי. בנוסף, אברהם אבינו שונא מתנות חינם. הוא יודע שאין מתנות חינם משום שאחרי כן צריך לשלם משהו בעד הנתינה הזו ומי כאברהם אבינו עמוד החסד של כל העולם כולו שאינו רוצה להיות חייב לשום אדם ולשום ברייה.  

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

של צוות האתר

הוספת תגובה

הכתבה הבאה

ידועים ומוכרים הדברים מדוע הר סיני זכה שהתורה תתקבל עליו, היות וכל יתר ההרים התמלאו בגאווה וכל אחד הציג וניסה להרשים בתכונה הבולטת שלו, אחד אמר שהוא יפה, השני גבוהה השלישי שמן וכך כל אחד ייחס לעצמו את התכונה הטובה...

Featured Products