“שקט תעשייתי!” – פרשת ‘בא’ מפניני הפרשה

3 דק' קריאה

רוחמה אפרתי

פורסם בתאריך 06.01.22

“עַתָּה שָׂא נָא חַטָּאתִי אַךְ הַפַּעַם וְהַעְתִּירוּ לַה’ אֱלֹקיכֶם וְיָסֵר מֵעָלַי רַק אֶת הַמָּוֶת הַזֶּה” (שמות י יז)

הקדוש ברוך הוא שולח את משה רבנו לפרעה ומבשר לו כי תהליך הגאולה החל. עליו לגשת לפרעה בידיעה שהולך להיות קשה ומורכב היות וה’ מקשה את ליבו ואת לב עבדיו; כלומר שהולך להיות ‘שישו ושמחו’ בלשון שגיא נאור, הם יהיו אנטי/ נגד, יזלזלו בדברי משה ואהרון יביעו התנגדות נחרצת וסלידה רבה.

“לא בך הם מאסו! אלא בי!”

מצב כזה לצערי מוכר לנו גם כיום.. מצב מחריד את כל אמות הסיפים! שבו מבזים את הדת, רבני האמת וכל מה שקשור בכך..!! אנו פוגשים השקם וערב כמעט בכל דרך אפשרית את הביזוי הנרדף של הדת, הרבנים החשובים וכן כל מה שמייצגת. ואין זה אלא גל אפיקורסות שירד לעולם ומבול אנטי דתי שמנסה למחוק את היהדות מעל פני האדמה, שבידוע אף הם מהווים חלק מחבלי משיח ועל זה רבנו הקדוש אמר, ‘רק מי שיחזיק חזק חזק באמונה יוכל להצליח לשרוד..’, ואין המדובר פה רק בלשרוד קיום פיזי, אלא לחיות חיים טובים ומתוקים, שמחים ומלאי אמונה –חיים רוחניים מספקים ורעננים, ולא להיות צל של עצמך.

והעצה היא להרבות באהבת חינם, לברוח מכל שנאה ומחלקות ושקרים.

“וַיֹּאמֶר ה’ אֶל שְׁמוּאֵל שְׁמַע בְּקוֹל הָעָם לְכֹל אֲשֶׁר יֹאמְרוּ אֵלֶיךָ כִּי לֹא אֹתְךָ מָאָסוּ כִּי אֹתִי מָאֲסוּ מִמְּלֹךְ עֲלֵיהֶם..” גם בזמנו של שמואל הנביא כאשר רדפו את הדת בצורה אכזרית, שרפו את נבאי האמת, השם יתברך אמר לשמואל לא בך העם מאס.. אלא בי!

עלינו לזכור תמיד ואף פעם לא לשכוח שהשם יתברך הוא זה שמנהל את העולם והכל בשליטה בלעדית ומלאה שלו יתברך. שום דבר לא קורה פה סתם ולחינם גם אם זה נראה לנו קשה מנשוא. כמובן שישנם דברים שאל לנו להסכים ולמחות עליהם, כמו למשל נושא כשרויות, ברית המילה, חתונה יהודית, שמירת השבת וכיו”ב.

פרעה – “בובת מריונטה”

נחזור למיודענו פרעה המלך הצעצוע שחושב שהוא איזה בר סמכה, אבל הוא אינו אלא סוג של בובה נשלטת על חוט והכל צפוי וכתוב מראש. אף על פי שמובא שבחמשת המכות הראשונות אומנם הוכבד ליבו אבל הייתה לו עוד אפשרות בחירה לחזור בו ממעשיו הרעים וממילותיו הקשות כנגד השם יתברך. ברם, מהמכה השישית ואילך הקדוש ברוך הוא שלל ממנו את הבחירה והוא נשלט.

“הסר מעליי כבר את המוות הזה!! המוות הזה”

פרעה והמצרים חוטפים מכות בזה אחר זה. כל מכה נמשכת כמה שבועות (יש האומרים שלושה שבועות, יש חודש), רגיעה קצרה, הם אינם אפילו מספיקים להתאושש ולהשתקם מן המכה הקודמת והנה נוחתת עליהם מכה הרבה יותר קשה ומסובכת מזו קודמתה.

מצרים מקבלת את המכה השמינית, מכת ארבה, שהיא קשה מנשוא, מציקה ומעיקה הן על בני האדם והן על החיות, הבהמות והיבול עצמו.

פרעה שכולו סהרורי, בסטרס עצום קורא למשה ואהרון “וימהר פרעה לקרא למשה ואהרון ויאמר חטאתי לה’ אלוהיכם ולכם” (שמות י, ט”ז) – פרעה מתוודה ומודה שחטא הן לשם יתברך והן לצדיקיו הקדושים הלא הם משה ואהרון. אולם נשאלת השאלה מה פתאום פרעה שהוא שיא הטומאה והאפיקורסיות פתאום מתחרט על מעשיו? מתוודה ומודה שהוא חטא? היש האמת בדבריו הוא שהכל שקר והצגה אחת גדולה?!

היהפוך נמר חברבורותיו?!

האמת זועקת! פרעה התוודה רק מהשפה החוצה ולא מתוך הרהורי תשובה אמיתיים.. הוא בעצם ראה והבין שמצרים הולכת לאבדון, והם מקבלים מכה אחרי מכה ששוברת אותם לרסיסים והם כבר תלושים לגמרי, והוא למעשה רק רוצה לנער מעל עצמו את הצרה ולסלק ממנו את הבעיות. לא מעניין אותו כהוא זה בקשת הסליחה ו/או הרהורי התשובה! הוא רק רוצה שהמכה הזו תפסק וכמה שיותר מהר ויישוב השקט.

שקט תעשייתי

מוכר לכם?! גם אנחנו כולנו כיום שואפים למצב של ‘שקט תעשייתי’. לא משנה שהריקבון ימשיך, כל הכאוס, ‘השישו-והשמחו’, כל הבלגן – העיקר שיהיה לי כבר שקט ויעזבו אותי לנפשי! נכון.. מוכר.. סוג של שאיפה ואולי אפילו חלום?!

אבל עלינו לדעת שזו שאיפה שקרית של היצר הרע! משום שבורא עולם מבקש מאיתנו הרבה יותר מכך, הוא לא מעוניין שנחיה פה כמו ‘ארחי פרחי’ על מי מנוחות ושנחפש את השקט והנחלה. באנו לזה העולם לעבוד ולתקן, ולדעת אותו יתברך! במקביל התחלנו כבר ממזמן את תהליך הגאולה שאף הוא מורכב ומלא בניסיונות ואתגרים. ופרעה מיודעינו קיים כיום גם בחוץ וגם בתוכנו.

בחוץ ניתן להרגיש את כל ‘רוח האפיקורסית’ הנושבת ואשר מבקשת לבלבל אנשים בחוסר אמונה, ואנטי כנגד בורא העולם והיהדות!

ומבפנים ניתן לשמוע את רחשי הלב לעיתים כאומר, ‘דיי כבר מספיק! אני רוצה קצת מנוחה!’ אבל אל לנו לשכוח שבאנו לפה למטרה אחרת ולא בטן גב. לא לחפש הקלות ולא דרך קצרה שהיא מסתברת כארוכה שבמהלכה נגיע למפחי נפש, אלא הדרך האמיתית כרצון השם יתברך!

התשובה- טיפול רוחני שורשי

הרבה אנשים מבקשים לפתור את הבעיה, הצרה, הקושי ולשים פלסטר. לא מבקשים טיפול שורשי רוחני – שהיא התשובה בעצמה! אנשים מבקשים כמו פרעה שתוסר מעליהם הבעיה בזיווג, בשלום הבית בחינוך הילדים, המחלות ל”ע, הקשיים בפרנסה – שזה בסדר לרצות ולבקש, ואדרבא לבקש ולהתפלל עלינו ועל כלל עם ישראל.. אבל מה אתם עושים מבחינה רוחנית שזה יוסר מעליכם? האם אתם עושים תשובה?!! אתם מתייחסים למכתבי האהבה של בורא העולם או מתעלמים ורוצים שקט תעשייתי?? כמו פרעה מבקשים ואח”כ כשהדברים מסתדרים ורואים ישועה  ממשיכים הלאה בדרככם הסוררת כאילו כלום לא קרה..?! 

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

של צוות האתר

הוספת תגובה

הכתבה הבאה

ביום ראשון האחרון צמנו את צום ט' באב שלא נחרב אלא בגין 'שנאת חינם', הצום אינו מצביע על מצב נקודתי, זמני שהיה ונגמר אלא על מצב מתמשך ושלא יגמר עד שיעלה ברצונו יתברך להביא את המשיח.

Featured Products