לזכור ולא להתעלם! ” זכר מחצית השקל “

בזמן שבית המקדש היה קיים הייתה נהוגה מצוות מחצית השקל. הכסף שהיה נאסף היה משמש לקורבנות ציבור . אותם קורבנות שנועדו לכפר על העם. בגלל שקורבנות אלו נועדו לכפר על כל העם קבעה התורה הקדושה שעל אחד, עני או עשיר יתרום מחצית השקל ויזכה לאותה כפרה. מכאן באה אמונם של חכמים שקיום מצוות זכר למחצית השקל מבטיח שמירה, הגנה וכפרת עוונות

3 דק' קריאה

רוחמה אפרתי

פורסם בתאריך 15.02.24

סל המצוות שלי

דמיינו לעצמכם משקולת כף מאזניים אימתנית כמו שהייתה פעם לסוחרים בשוק, בצד אחד היו מניחים את הפירות או הירקות ומן הצד השני את המשקולת המתכתית המורה על המשקל. בהתאם להוראת היינו משלמים בעבור הפירות והירקות.

אני יודעת, וכך גם אתם, שכל המהות של יהודי היא עשיית מצוות. זו לא קלישאה ולא דרך חדשה של המאה העשרים ואחת. המצוות הם המהות שלנו ב-ה’ הידיעה! מאז ומתמיד, אבותינו הקדושים היו רצים למצוות למרות גילם המופלג וחרף מצבם. הקדוש ברוך ניסה אותם בניסיונות מורכבים ומאתגרים ביותר, ואף על פי כן הם הרהיבו עוז והיו הראשונים לעשיית המצוות בשמחה, ושכרם היה גדול ועצום עד אינספור בעולם זה ובעולם הבא

גם אני רוצה לאסוף מצוות, ואני מניחה שכך גם אתם. כל רצוננו למלא את סלינו באינסוף של מצוות, חסדים ומעשים טובים ולהטות את כף המאזניים שלנו לזכות ורחמים.

חודש אדר בפתח ובו הארת השמחה על שלל צבעיה וגווניה, ‘משנכנס אדר מרבין בשמחה’.

ידוע, שכאשר אדם ‘חוטף מצוות‘ חשבון מצב הרוח האישי שלו מתמלא בשמחה ובאנרגיות טובות, גם מבחינה רוחנית דנים אותו בשמיים לכף זכות ונותנים לו עוד ועוד הזדמנויות להשתפר ולהתקדם.  

אגב שאלתם את עצמכם למה קוראים לזה ‘לחטוף’? חטיפה היא סוג של פעולה כמעט אינסטינקטיבית ואם לא חטפנו בזמן הרכבת נסעה ופספסנו ובגדול..

זכר למה?

בזמן שבית המקדש היה קיים הייתה נהוגה מצוות מחצית השקל. הכסף שהיה נאסף היה משמש לקורבנות ציבור . אותם קורבנות שנועדו לכפר על העם. בגלל שקורבנות אלו נועדו לכפר על כל העם קבעה התורה הקדושה שעל אחד, עני או עשיר יתרום מחצית השקל ויזכה לאותה כפרה. מכאן באה אמונם של חכמים שקיום מצוות זכר למחצית השקל מבטיח שמירה, הגנה וכפרת עוונות. 

ומה כיום?

כיום אין בית מקדש ואין קורבנות (ב”ה שיבנה במהרה בימנו עם משיח צדקנו עוד היום!).

כיום יש  מצוות’ זכר מחצית השקל ‘ נהוג לתת אותו במהלך חודש אדר, וזריזים מקדימים למצוות זכר למחצית השקל וכל אחד ואחת מאיתנו עם ישראל מחויבים בזה, כולל תינוקות וילדים- בכל גיל שהוא, גם אישה בהריון לעוברה! כל יהודי ויהודייה ללא יוצא מן הכלל. 

את זכר מחצית השקל‘ נהוג  לתרום לארגוני צדקה וחסד.  מוסדות חוט של חסד של בראשותו של הרב שלום ארוש מפעיל ישיבה גבוהה, כולל אברכים, בתי ספר לתינוקות של בית רבן ובנוסף עוסקת בהפצת יהדות ואהבת ישראל במסירות נפש. אתר ברסלב ישראל המופעל על ידי הארגון הוא אחד מאתרי התוכן היהודי הגדולים בעולם ומאיר את דרכם של מיליוני גולשים בעולם ב 6 שפות שונות. הארגון תומך בנזקקים בחלוקת מזון ובתמיכה כספית.

זכו להיות שותפים אתנו ותרמו את כספי מצוות ” זכר למחצית השקל” למוסדות התורה והחסד של הרב ארוש – לתרומה מהירה הקישו כאן

“העשיר לא ירבה והדל לא ימעיט ממחצית השקל”

המצווה מחויבת כלפי כל אחד ואחת מעם ישראל בין אם הוא עשיר או עני וכולם צריכים להביא את אותה התרומה, ועליה נכתב בתורה “העשיר לא ירבה והדל לא ימעיט” כדי שהעשיר לא יתגאה על העני, ובכך גם תהיה הרגשה טובה לעני ותחושת שיווין בקודש, שכולם שווים וכולם נותנים את אותה התרומה דבר  התורם לאחדות, אהבה , שיתוף ושיווין בעם ישראל.

המן שוקל שקלים

בראש חודש אדר התחילו להודיע לעם שיכין כל אחד ואחד את מחצית השקל. על כן, תיקנו חכמים שבשבת הסמוכה לחודש אדר יקראו בתורה את פרשת שקלים. במסכת סופרים מובאת הסיבה לכך שכבר בראש חודש אדר מכריזים על מחצית השקל, שאמור להגיע עד ראש חודש ניסן. “גלוי וידעו לפני הקדוש ברוך הוא שהמן הרשע עתיד לשקול שקלים לאחשוורוש כדי להשמיד את עם ישראל חס ושלום, לפיכך הקדים ה’ וציווה אותנו לתת מחצית השקל ולכפר על נפשותינו”.

השקלים היו צריכים להגיע לבית המקדש עד ראש חודש ניסן. בראש חודש ניסן היו קונים קורבנות מהתרומה החדשה, וצריך שיהיה לכל עם ישראל חלק באותם הקורבנות, שהרי הם באים לכפר על כל ישראל.

כפרת חטא העגל

מחצית השקל באה לכפר על חטא העגל שבו חטאו ישראל. משה התקשה להבין כיצד יכול מטבע כה קטן להוות כופר נפש לאלה שהשתחוו לעגל. הוציא הקב”ה כמין מטבע של אש מתחת לכיסא הכבוד והראהו למשה ואמר לו: “כזה יתנו” (תנחומא, פרשת כי תשא).

אדם העוקר את עצמו מן החטא ושב בתשובה שלמה בכל לבו, המטבע שהוא נותן מכפר עליו. מטבע זה, אם האדם נותנו בהתלהבות של אש, הרי הוא כאילו גנוז מתחת לכיסא הכבוד, שכך אמרו חכמים: “גדולה תשובה שמגעת עד כיסא הכבוד”. כך שיוצא יותר ממה שהאדם נותן הוא מקבל! הוא מכפר על עצמו!! ניתנת אפשרות אישית לכפר על עצמנו!

‘זכר מחצית השקל’

הרב שלום ארוש מלמד דבר שאין שני לו, ובאמת, מי שבוחר להתעלם, לא להתייחס, לעבור הלאה, ולא ליישם מפספס ובגדול את עסקת חייו בעולם הזה ובעולם הבא  

הרב ארוש אומר שכל מי שתורם למוסדות התורה והחסד של חוט של חסד  נהיה שותף עם הרב בעולם הזה ובעולם הבא. ברור שכשאתם מצטרפים ותורמים לישיבת ‘חוט של חסד’ אתם הופכים לשותפים – ועושים את עסקת חייכם!

ואני אומרת אדרבא, תגדילו ראש ותזכו גם את יתר בני המשפחה שלכם, את החברים והחברות, השכנים, העמיתים לעבודה שיתרמו את ‘זכר מחצית השקל’ לארגון התורה של הרב ארוש ויהיו גם הם שותפים.

לתרומת ‘ זכר מחצית השקל ‘  למוסדות חוט של חסד בראשות הרב שלום ארוש הקישו כאן

“זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים: מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ, עֶשְׂרִים גֵּרָה הַשֶּׁקֶל, מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל תְּרוּמָה לַה'” (שמות ל’, י”ג)

זכר מחצית השקל

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

הוספת תגובה