“שמש בגבעון דום!” – יום פטירת יהושע בן נון

מיהו אותו האיש שזכה לרשת את משה רבנו אחרי פטירתו? מדוע ולמה דווקא הוא זכה לגדולה הזו כממשיך דרכו?

2 דק' קריאה
שמש בגבעון דום

רוחמה אפרתי

פורסם בתאריך 27.04.22

יהושע בן נון

מיהו אותו האיש שזכה לרשת את משה רבנו אחרי פטירתו? מדוע ולמה דווקא הוא זכה לגדולה הזו כממשיך דרכו? וודאי שישנם דברים בגו, שהרי מי שמגיע לגדולה שכזו, ומי שזוכה שהשם מרים את קרנו וזוכה ומצליח להיות משרתו ושמשו של משה רבנו , ככתוב במדרש “יהושע שהיה משמש את משה ביום ובלילה. לפיכך כבדו הקב”ה… ולפי ששימש את אדוניו זכה לרוח הקודש”. ואף זוכה להנהגת עם ישראל במדבר ולהכניסם לארץ המבוטחת.

תורה חביבה

במסכת מנחות מובא כי דברי תורה היו חביבין על יהושע ביותר. “אמר לו הקב”ה: ‘יהושע, כל כך חביבין עליך דברי תורה, לא ימוש ספר התורה הזה מפיך”.

כאשר משה רבנו עלה להר סיני להוריד את לוחות הברית לעם ישראל , מסופר כי יהושע חלק איתו חלק מהדרך.

יהושע היה אחד משניים עשר המרגלים שללח משה לתור את הארץ. יהושע בן נון וכלב בן יפונה היו שני המרגלים ששמרו אמונים לרבם ולא סטו מדרך הישר, ולפיכך לא חטאו בחטא המרגלים ולא הוציאו דיבת הארץ. כאשר הגיעו לארץ ישראל מיד הלכו להשתטח במערכת המכפלה אצל האבות הקדושים שיבקשו רחמים כדי שלא תיפול מכשול על ידם. אלו הם תלמידים למופת שעושים את רצון רבם ולא את רצונם הפנימי.

במסכת אבות כתוב שמשה מסר תורה ליהושע, ויהושע לזקנים ובכך היה מעביר את המסורת. ככתוב במסכת שקלים  “שעה שהיה יהושע יושב ודורש יודעין הכל שהתורה היא של משה”

י’ חביבה

בתחילה שמו של יהושע היה הושע, ללא האות י’, כאשר משה שלח אותו לרגל, לתור את הארץ הוסיף לתחילת שמו את האות י’ ובכך נהיה יהושע.

משמעות הוספת האות י’ הייתה משמעותית ביותר עבורו. משה רבנו התפלל עליו “קה יושיעך מעצת המרגלים”.

במדרש רבה מופיעים דבריו של רבי יהושע בן קרחה: “יו”ד של שרה עלתה ונשתטחה לפני הקב”ה, אמרה לפניו, ‘ריבונו של עולם, עקרתני משמה של אותה צדקת’, (כיוון ששמה של שרה היה קודם לכן שרי). אמר הקב”ה: ‘לשעבר היית בשמה של נקבה בסופה של תיבה, אבל עכשיו הריני נותנך בשמו של זכר בראשה של תיבה'”.

יהושע זכה להכניס את בני ישראל לארץ המובטחת, לאחר מותו של משה רבנו. כמו גם נשא לאישה את רחב לאחר שהתגיירה וחזרה בתשובה ולהם נולדו שמונה ילדים שהיו לנביאים! כמו גם כתב גם את ספר יהושע.

ניסים רבים

ניסים רבים נעשו לעם ישראל תחת הנהגתו של יהושע. בימיו נבקע הירדן, חומת יריחו הבצורה נפלה תחתיה לאחר שתקעו ישראל בשופר וסובבוה, אבני ברד גדולות נפלו על האויבים, והשמש והירח נעצרים ממהלכם על פי ציוויו של יהושע.

בספרי נאמר על יהושע כי “כבש מלכים ושולטנים שהיו מסוף העולם ועד סופו”.

שמש דום!

“שֶׁמֶשׁ בְּגִבְעוֹן דּוֹם וְיָרֵחַ בְּעֵמֶק אַיָּלוֹן”, נס שאירע לבני ישראל על ידי יהושע בן נון בעת המלחמה עם מלכי הדרום. יהושע פנה אל הקדוש ברוך הוא וביקש ממנו לעצור את השמש והירח מתנועתם

פרק י’ פסוקים י”ב – י”ד: “אָז יְדַבֵּר יְהוֹשֻׁעַ לַה’… וַיֹּאמֶר לְעֵינֵי יִשְׂרָאֵל שֶׁמֶשׁ בְּגִבְעוֹן דּוֹם וְיָרֵחַ בְּעֵמֶק אַיָּלוֹן: וַיִּדֹּם הַשֶּׁמֶשׁ וְיָרֵחַ עָמָד עַד יִקֹּם גּוֹי אֹיְבָיו הֲלֹא הִיא כְתוּבָה עַל סֵפֶר הַיָּשָׁר וַיַּעֲמֹד הַשֶּׁמֶשׁ בַּחֲצִי הַשָּׁמַיִם וְלֹא אָץ לָבוֹא כְּיוֹם תָּמִים: וְלֹא הָיָה כַּיּוֹם הַהוּא לְפָנָיו וְאַחֲרָיו לִשְׁמֹעַ ה’ בְּקוֹל אִישׁ כִּי ה’ נִלְחָם לְיִשְׂרָאֵל”.

פטירתו

יהושע נפטר בתאריך כ”ה בניסן כשהוא בן 110 שנים, קבר יהושע בן נון נמצא בכפר הערבי כיפל חארת’, כק”מ צפונית מערבית לאריאל. וכפי שאני נוהגת לסיים מאמר על צדיקים אנא הדליקו נר לעילוי נשמתו, שימו פרוטה לצדקה, תאמרו פרק תהילים, ערכו סעודה קטנה ובקשו מהצדיק שהיה משמשו של מנשה רבנו והאדם הקרוב אליו שיהיה מליץ יושר בעדנו. אמן

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

של צוות האתר

הוספת תגובה

שמש בגבעון דום

הכתבה הבאה

הערב, כ"ה סיוון ובמהלך היום הילולת צדיקים שועי עולם

Featured Products