סימנים של קיץ

לא משנה כמה חם, כמה לח, כמה שמש - מראה הרימונים לוקח אותנו ישר לשולחן ראש השנה. דוד בן חורין עם תובנות מעניינות וסימנים של קיץ.

3 דק' קריאה

דוד בן חורין

פורסם בתאריך 15.03.21

קיץ. וחם מאוד.

 

כאן בעפולה, המקום בו אני גר, בלב עמק יזרעאל, החום היבש הכניע את הלחות אז זה מרגיש כאילו הטמפרטורה כפולה. המחשבה היחידה שעולה לי בראש היא על מים קרים עם קרח שאני רוצה לצלול לתוכם, לשחרר את החום הזה ממני. כן, עכשיו בשעה עשר בבוקר של יום שישי. אולי פשוט 'אזלוג' לאחד החופים בכנרת או בנתניה…  

 

ארץ ישראל נקנית בעמל ויזע. אבל האם אנחנו חייבים להזיע כל הזמן?

 

קיץ. וחם מאוד.

 

ארץ ישראל התברכה באתרי תיירות מדהימים ומרהיבים ביופיים. בכל פינה שתטיילו בה תראו אותם מול העיניים שלכם במלוא הדרם. ויש גם את העננים. את הציפורים. את העצים הצהובים עם הניחוחות המיוחדים של הלימון ועלי הכותרת של הפרחים. אפשר לראות אותם כאן אצלנו מקילומטרים. ויש גם את המציאות הנוספת של הקיץ – מראות לא צנועים.

 

רגע, איך זה הגיע לכאן? תנו לי לנסות שוב.

 

יש אוויר צח. בריזות מדהימות. ארוחות שבת מאוחרות. אפשר לחטוף תנומות ארוכות יותר. יש יותר זמן ללמוד אחרי צהריים. ויש גם את המציאות הנוספת של הקיץ – מראות לא צנועים.

 

אמממ….

 

ובכן, קיץ יכול להיות תרופה טובה לרוח חדשה ומרעננת, אבל יש לו גם את ההשפעות השליליות על הרוחניות. אבל אין משהו שיכול לעזור לנו לעבור את הקיץ בלי ליפול בדרך?

 

בהחלט שיש, תודה לא-ל, בורא עולם נותן לנו ניסים כל שנה כדי שנוכל ליהנות מהקיץ.

 

הסימנים של הקיץ

 

כשאני חושב על ראש השנה, מיד עולה לי בראש הנסיעה לרבי נחמן מברסלב, כל הנוסעים שפוקדים את שדה התעופה, כל הקהל הגדול שמגיע לאומן, התיקון הכללי הגדול ביותר בעולם, הסימנים המדהימים שאוכלים בשני ערבי ראש השנה.

 

ואוכל. הרבה אוכל. זה מה שאנחנו, היהודים, אוהבים. אבל רגע לפני שחוטפים איזה נתח בשר עסיסי, אנחנו קודם כל אוכלים את הסימנים. אחד מהם הוא הרימון, ואחרי שמברכים עליו אנו מבקשים שנזכה להיות מלאים מצוות כרימון, כמו הגרגירים הרבים שבו. 613 ליתר דיוק, שהם תרי"ג מצוות. אנחנו טובלים תפוח בדבש כדי שתהיה לנו שנה מתוקה. ותמרים, שמתחילים להיראות על העצים בסביבות אוגוסט-ספטמבר ואחר כך אפשר ליהנות מהם כל השנה. 'אוכל סתיו' אנחנו קוראים להם. רימונים ותמרים הם שני פירות משבעת המינים בהם התברכה ארץ ישראל.

 

מאמרים נוספים בנושא:

תודה או בקשה?

עשרה צעדים לחופש

מהפכת הספסל

נס פך הדלק

היא לא מפסיקה להפתיע

תודה: נקודת ההתחלה

אז זהו, תודה.

רק מילה אחת

להגדיל תודה ולהאדירה

תודה. הכי פשוט.

אני – הסיפור החדש

הגרסה הכי טובה שלכם

אתם גדולים!

 

זיתים גם הם נקטפים בסביבות חגי תשרי וגם הם אחד מהפירות בהם התברכה ישראל. קטיף הזיתים קורה בדיוק כשאנו מתחרטים על חטאינו.

 

"והיה אם שמוע תשמעו אל מצוותי אשר אנוכי מצווה אתכם היום, לאהבה את ה' אלוקיכם ולעובדו בכל לבבכם ובכל נפשכם. ונתתי מטר ארצכם בעתו, יורה ומלקוש, ואספת דגנך ותירשך ויצהרך . ונתתי עשב בשדך לבהמתך, ואכלת ושבעת".

 

יהיה לנו הכל אם שמוע נשמע אל מצוותיו של הבורא.

 

"הישמרו לכם פן יפתה לבבכם, וסרתם ועבדתם אלוהים אחרים והשתחוויתם להם. וחרה אף ה' בכם, ועצר את השמים, ולא יהיה מטר, והאדמה לא תיתן את יבולה, ואבדתם מהרה מעל הארץ הטובה אשר ה' נותן לכם…"

 

נאבד הכל אם לא נישמר, אם יפתה הלב ונסור ונעבוד חלילה אלוהים אחרים. לא יהיה גשם. לא יהיה מטר, גם האדמה לא תיתן את יבולה.

 

זיתים מזכירים לנו שאנחנו חייבים לעבוד את הבורא – בין בלהמשיך ולקיים את המצוות החיוביות – כמו אמונה, תפילה, תורה וכן הלאה, ובין בקיום המצוות 'השליליות' – לא לתור אחרי העיניים והלב. כן, גם בחופשת הקיץ. כך אנו זוכים לדין טוב, אחרת נתמודד עם רעב, גלות ומוות.

 

למה קטיף?

 

עם החום, העין 'מבשילה' והפיתויים מפתים במיוחד, הקיץ מעודד את פריחת ולבלוב התמרים, הרימונים והזיתים. כולם מתחילים לנבוט בקיץ. את הופעת הבכורה שלהם הם כבר נותנים לנו ביולי ואוגוסט.

 

כל יום תראו אותם בישראל. וזה עושה גאווה גדולה בלב, חיובית כמובן, לראות את כל השפע והברכה הזו. כמעט בכל פארק תמצאו את העצים המיוחדים הללו – הדקלים או זיתים בכיכרות או רימונים.

 

 

גם באמצע חופשת הקיץ תזכרו שחודש אב אומר לנו שאלול בא, ראש השנה בא!…

 

בחודש יולי הזיתים בגודל של גרעיני פופקורן, קרוב ליום הדין. ולא משנה כמה חם, כמה לח, כמה שמש – מראה הרימונים לוקח אותנו ישר לשולחן ראש השנה. לבית הדין. למקטרג שמקריא את כתבי האישום נגדנו.

 

לפני שחבילת התמרים מציצה מבין עליו הגדולים של עץ התמר, הדקל המיתמר אל על, כשאני מרים את הראש ומסתכל עליו למעלה אני מקבל תזכורת למה שקורה עם התמרים כשהם מוכנים, ומודה לבורא עולם על הסימנים של הקיץ שהוא שולח לנו.

 

בורא עולם שולח לנו עוד תזכורת, רק למקרה שכל העצים סביבנו לא מספיקים.

 

הדין הגדול של ראש השנה מזכיר לנו שהוא כאן כבר בחודש אלול – חודש התשובה והסליחות. והחודש שלפני אלול – אב, שנקרא בפי כל 'החופש הגדול'. כולם בחופש, לא עובדים, לא לומדים, נוסעים לים, לחופשה באיזה בית מלון – בארץ או בחו"ל. וגם באמצע חופשת הקיץ החודש עצמו מזכיר לנו את המטרה שלו – אב – אלול בא, ראש השנה בא. אל תשכחו!

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

הוספת תגובה