עשרים ואחת נקודות לשמחה

שלא תגידו שאין לכם אפילו נקודה אחת לשמוח, כי יהודה פרישמן נותן לכם 21 נקודות לא להפסיק לשמוח. הנה זה בא.

3 דק' קריאה

יהודה פרישמן

פורסם בתאריך 05.04.21

חז"ל מלמדים אותנו ששמחה ואופטימיות הן הדרך הטובה ביותר לפתור את הבעיות שיש לנו בחיים. ולא רק, השמחה היא החוליה המקשרת והמחברת בינינו ובין בורא עולם. וכן להיפך, עצבות ושליליות, כולל דיכאון, יובילו את הסובל מהם בקלות במדרון החלקלק הישר לזרועות החולי והאסונות, לא עלינו.
 
לכן, אנא מכם, קראו את הדברים הבאים לאט, הפנימו אותם, חפשו דוגמאות לכל מה שתקראו מהחיים שלכם, ונסו לראות היכן דברים אלה יכולים להתאים – במצבים שונים שחוויתם – וגלו איך אפשר לתקן ולשפר להבא.
 
שימו לב! אותיות "בשמחה" הן בדיוק אותיות המילה "מחשבה". לכן, חשבו! על העתיד (מצבים בעתיד) כשאתם קוראים את הדברים הבאים, ודמיינו לעצמכם שאתם שותלים פוליסות ונהלים חדשים לחיים, כך שבזמן אמת – כשאתם מגיבים בצורה שלילית, מיד תשלפו את הפעולה-פוליסה ההפוכה, מלאת השמחה, ותימנעו מליפול להתנהגות שלילית. המחסנים יהיו מלאים בסחורה הטובה ביותר בעת הצורך. בתזמון הנכון, אחד המשפטים בטוח יעלה בראשכם, כך תינצלו מציפורני העצבות.
 
1. זכרו: שמחה היא לא משהו שולי ואקראי בחיים, כל שכן לרוחניות שלכם. היא חיונית ונחוצה.
 
2. שום דבר לא ישחרר אתכם יותר מהשמחה. היא משחררת את המוח וממלאת את האדם בשלווה ורוגע.
 
3. למצוא שמחה אמיתית היא המשימה הרוחנית הכי קשה שיש. אם הדרך היחידה להיות שמחים היא להשתטות קצת, אל תהססו – עשו את זה.
 
עוד מאמרים בנושא:
מוכרחים? כן!
בשמחה תמיד?!
איך נהיה שמחים?
האלף-בית של החיים

4. לאבד את התקווה זה לאבד את החופש שלכם, זה לאבד את עצמכם!
 
5. הדיכאון גורם לנזקים איומים. השתמשו בכל תחבולה שעולה בראשכם כדי למשוך את עצמכם לשמחה.
 
6. היום אתם לא מרגישים למעלה. אל תיתנו לאתמול ולמחר לגרור אתכם למטה.
 
7. אם למרות הרצון העז להיות שמחים אתם עדיין מרגישים ב'דאון', תלוו שמחה מזמנים שמחים שחוויתם בעבר, ומכאלה שאתם עתידים לחוות. כי השמחה, בסופו של דבר, תחזור.
 
8. אם אתם לא מרגישים שמחים, תעמידו פנים שאתם כן שמחים. גם אם אתם מדוכאים, שימו חיוך על הפנים. זה מדבק, אפילו את השמחה.
 
9. תרגילו את עצמכם לשיר, זה ייתן לכם חיים חדשים וימלא אתכם בשמחה.
 
10. תרגילו את עצמכם גם לרקוד. זה יעביר את הדיכאון ויפזר את הקושי.
 
11. לפעמים, אנשים מוטרדים וכואבים אך אין להם בפני מי להשיח את ליבם. אבל אם אתם באים עם חיוך גדול על הפנים תוכלו להחיות אותם. באמת. זו סיבה מספיק טובה 'ללבוש' חיוך ענק על הפנים. ואז, שמחת החיים שלכם תהיה לתת.
 
12. אל תתבלבלו בין שני מושגים שונים – עצבות ולב נשבר. עצבות, ובן זוגה הנצחי הדיכאון – מובילים לכעס, לתלונות על כל דבר. ובעיקר על מי? על בורא עולם. למה? בגלל שהוא, כך חושב העצוב והמדוכא, לא נותן לו מה שהוא רוצה. אבל לב נשבר, זה כמו ילד קטן שבוכה בגלל שאבא שלו נמצא רחוק ממנו. לב נשבר קשור ללב. דיכאון ועצבות קשורים לטחול. (על פי הרפואה הסינית, חשיבת יתר, שנובעת ממקום של עצבות ודאגות, גורמת לנזקים בטחול ובמערכת העיכול, ודיכאון פוגע בריאות).
 
עוד מאמרים עם חכמת רבי נחמן:
חברתי התפילה
דברו אל הנשמה
הקול שלי
סוף העונה, תחילת הסיפור

 
13. זה היה יכול להיות דבר נפלא אם היינו יכולים להיות כל הזמן עם לב נשבר, אבל בשביל האדם הממוצע זה לא דבר פשוט, הוא יכול להימשך לעצבות בקלות. לכן, בודדו את עצמכם, כנסו לחדר או צאו לשדה ושפכו את ליבכם לפני הבורא. זה הזמן המתאים ללב נשבר. ובכל שאר היום, היו בשמחה עצומה.
 
14. כשאתם שמחים, יהיה לכם הרבה יותר קל לקבוע זמן לתפילה עם לב נשבר. אבל כשאתם מדוכאים ועצובים זה קשה. זו הסיבה שלהיות בשמחה זה דבר חשוב מאוד, עד כדי כך שאתם צריכים להכריח את עצמכם להיות שמחים, אם זה מה שתצטרכו לעשות.
 
15. הרבה אנשים חושבים ששכחה היא חיסרון איום ונורא. אבל רבי נחמן מברסלב אמר, שהוא מחשיב את השכחה כתועלת ומעלה גדולה. היכולת לשכוח משחררת אותנו מגבולות העבר.
 
16. הימנעו מעצבות ודיכאון בכל מחיר. היא השורש לכל המחלות.
 
17. לעולם אל תתייאשו! לעולם לא! זה איסור מוחלט לוותר ולהרים ידיים.
 
18. לא משנה כמה התרחקתם, החזרה לבורא עולם תמיד אפשרית. אז רשמו לעצמכם: אין שום מקום לייאוש!
 
19. לעולם אל תתייאשו מהצעקה, מהתפילה והתחנונים לבורא עולם. תמשיכו, אל תפסיקו עד שתצליחו, עד שתגיעו הכי קרוב לדבר אליו אתם מתגעגעים ומייחלים שיהיה שלכם.
 
20. אם אתם מאמינים שאתם יכולים לקלקל, תאמינו שאתם בהחלט יכולים לתקן. אם אתם מאמינים שאתם יכולים לפגוע ולהזיק, תאמינו שאתם יכולים לשקם ולרפא.
 
21. זכרו: דברים יכולים להתהפך מהגרוע אל הטוב ביותר כהרף עין.
 
תפילה מרבי נחמן מברסלב:
 
ריבונו של עולם, אני עומד כאן לפניך מוכה, כואב ופצוע, מכל החטאים שעשיתי. אבל אני יודע, שחייבים להיות בשמחה! אנחנו חייבים להתגבר על הייאוש, לחפש כל רמז של טוב בתוכנו, כל נקודה טובה שקיימת בנו. עזור לי, אבא יקר, למצוא את התענוג והסיפוק האמיתי, העמוק והקיים בכל מה שיש לי, בכל מה שאני עושה, בכל מה שאני, אמן.

כתבו לנו מה דעתכם!

1. איתי

כ"ה ניסן התשע"ג

4/05/2013

תודה א.. אשרינו מה טוב חלקנו, שזכינו להתקרב לרבינו 🙂 🙂 לא צריך סיבה כדי לחייך.

2. איתי

כ"ה ניסן התשע"ג

4/05/2013

א.. אשרינו מה טוב חלקנו, שזכינו להתקרב לרבינו 🙂 🙂 לא צריך סיבה כדי לחייך.

3. yafit

כ"ב ניסן התשע"ג

4/02/2013

מחזק מאוד מחזק ומחמם את הלב תודה

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

הוספת תגובה