תפנית מפתיעה משיגים בשעה

האישה הגיעה ומיד כשהתחילה לדבר הבנתי שאני עד לנס. היא אמרה לי: "אני לא מאמינה שיכול להיות כזה שינוי בבן אדם"...

4 דק' קריאה

הרב שלום ארוש

פורסם בתאריך 06.04.21

האישה הגיעה ומיד כשהתחילה לדבר
הבנתי שאני עד לנס. היא אמרה לי: "אני לא
מאמינה שיכול להיות כזה שינוי בבן אדם"…
 
 
מידת שלום-בית
 
עלינו לדעת ששלום בית הינו מידה ככל המידות, כמו שיש מידת הענווה, מידת השמחה, מידת הסבלנות וכו’, כך ישנה מידה הנקראת ‘שלום בית’ ועל האדם ללמוד מה זה שלום בית וכיצד זוכים לשלום בית, כיצד לעבוד בפנימיותו על מידה זו, להתפלל וכדומה, עד אשר יקנה את מידה זו בשלמות.
 
לכן זה לא נכון לומר: ‘אין לי שלום בית’, משום שזה תלוי בעבודה של האדם. אם אין לאדם שלום בית זה רק משום שהוא לא עבד על זה, ואם הוא יתחיל מעכשיו לעבוד על זה, בודאי יהיה לו שלום בית בסופו של דבר. יש אחד שזה יבוא לו בקלות יחסית ובמעט עבודה, ויש אחר שצריך הרבה עבודה, אבל זה לא משנה, בסופו של דבר כל אחד יוכל על ידי עבודה להגיע לשלום בית.
 
וכך הוא בכל המידות. לקנות מידה טובה או לצאת ממידה רעה זה תלוי בעבודתו של האדם, לכן אי אפשר לומר: ‘אין לי שמחה’, ‘אני אדם עצוב’, ‘יש לי דיכאון לידה’ וכו’. לאדם אין שמחה משום שהוא לא עבד על המידה הזו וממילא העצבות השתלטה עליו כי לא היו לו את הכלים להילחם בה. וכן אינו יכול לומר: ‘אני כעסן’. אדם שהוא כעסן זה משום שהוא לא עבד על מידה זו וממילא אין לו כלים לשלוט בכעסו, והכעס הוא השולט בו… כי בכל המידות כולן צריכים עבודה על מנת לזכות להם, וממילא כל זמן שאדם לא עבד על מידה טובה מסוימת אל לו להתפלא כלל אם הוא רחוק ממנה, וכל זמן שלא עבד לצאת ממידה רעה מסוימת, אל לו להתפלא שהיא שולטת עליו.
 
ישנם כמה כללי יסוד לשלום בית המובאים בספר "בגן עדן מקדם" וכן מובאים בקצרה בספר "בגן האמונה המבואר", וכן ישנם הדיסקים הנפלאים בנושא שלום בית. על האדם הרוצה לזכות לשלום בית, שזו המתנה הנפלאה ביותר בעולם ונחת-רוח הגדולה ביותר לבורא עולם, והערובה הטובה ביותר להצלחה, עושר, אושר, ילדים טובים ועוד ועוד, צריך ללמוד בספרים הנ"ל ולשמוע את הדיסקים הנ"ל, ולחזור על כל דבר שלומד עד שמיושב אצלו היטב מה האמת ומה היא הדרך הנכונה על פי התורה בכל עניין ועניין, וצריך להרבות בתפילה מאוד מאוד על מנת לזכות לקיים את מה שיודע.
 
כוחה של שעה
 
התפילה היא הדרך היחידה לזכות לקיים את התורה ולזכות למידות טובות, ובפרט למידת שלום-בית, שהיא המידה שהיצר הרע נלחם בה יותר מכל, כי כשמצליח לסכסך בין בני הזוג הוא מרוויח מזה הרבה מאוד ר"ל.
 
לאחרונה נוכחתי מחדש לראות את כוחה הגדול של שעת התבודדות. ומעשה שהיה כך היה:
 
באו אלי זוג. חשבתי שהם רוצים שאשתדל להשכין ביניהם שלום בית, אבל אחרי מספר דקות של שיחה עם האישה, הבנתי שהיא לא באה בכלל במטרה לעשות שלום בית עם בעלה, היא באה במטרה אחרת לגמרי – אולי אוכל אני לשכנע את בעלה סוף סוף לשחרר אותה כבר ולתת לה גט…
 
ראיתי שהמקרה כאן הוא קשה מאוד. במקרים רבים דומים שעוברים דרכי, אפשר עוד לדבר על לב האישה, להבטיח לה שאחרי שאדריך את הבעל יהיה שינוי, שכדאי לתת עוד הזדמנות להציל את הבית וכו’, אבל במקרה הזה האישה היתה ‘נעולה’: אין על מה לדבר בכלל! הם כבר היו אצל הרבה רבנים, יועצים וכו’ ושום דבר לא עזר, והיא לא מוכנה לשמוע על שלום בית, היא רק באה משום שבעלה דרש ממנה שתפגוש אותי והיא כיבדה את רצונו, אבל באמת מטרת בואה היא רק שאצליח, כפי שרצתה, לשכנע את בעלה לעשות סוף למסכת הייסורים שהיא עוברת אתו שנים רבות.
 
ראיתי שחבל על המילים וחבל על הזמן – לי אין מה לעשות כאן… האישה הזו כבר לא מאמינה שבעלה יכול להשתנות. לקחתי את הבעל לשיחה אישית ואמרתי לו: תשמע טוב! אשתך לא מוכנה לשמוע על שלום בית, היא רוצה גט. ישנו רק אחד שיכול לעזור כאן – בורא עולם. אם תשמע לי, תקבל על עצמך שמהיום לא יעבור עליך יום בלי שעת התבודדות, ובכל השעה רק תעשה תשובה ותתחנן לבורא עולם שיציל את הבית הזה, ותתפלל על שלום בית ותבקש מהבורא שייתן בלב אשתך למחול לך על כל מה שפגעת בה ושהיא תאמין שאתה אוהב אותה, שתרצה לתת עוד הזדמנות לחיים המשותפים.
 
הבעל, שעד אותו יום לא שמע לי, הפעם קיבל על עצמו את הדבר, וצריכים לציין שהוא עמד במה שקיבל. הוא החל לעשות בכל יום שעה במסירות נפש! ובאמת, לא עבר עליו יום בלי שעת התבודדות, אפילו כשהתגברו עליו מניעות כגון, מצבים שהצליח לעשות שעה רק מאוחר מאוד בלילה, הוא עמד בקבלתו ולא הלך לישון לפני שעשה שעת התבודדות.
 
תפנית מפתיעה
 
עברו כחודשיים. האישה התקשרה וביקשה לדבר אתי. התפללתי לה’ שהיא תסכים הפעם לשמוע על שלום בית, שיהיה סוף לסבל הנורא, לבזבוז הכספים על עורכי דין וכיוצא בזה, אולם לא ציפיתי לכלום.
 
האישה הגיעה ומיד כשהתחילה לדבר הבנתי שאני עד לנס. היא אמרה לי: "אני לא מאמינה. הבעל שלי השתנה. הוא עובד על עצמו. הוא היה כעסן נורא, ממש חסר שליטה עצמית, עד כדי שבירת דברים בבית, ועתה הוא עומד בכל הניסיונות הקשים ביותר בסבלנות. אני לא מאמינה שיכול להיות כזה שינוי בבן אדם, ככל שאני עושה לו צרות וייסורים הוא רק ממשיך בנתינה ובאהבה עד שאני פשוט מתביישת מפניו!"
 
כללו של דבר, האישה כבר היתה מוכנה ומוכנה לשמוע על שלום בית, כל המצב התהפך בחודשיים של התבודדות רצינית.
 
יצאתי מהפגישה ומי שראה אותי בודאי היה בטוח שהשתגעתי, התחלתי לדבר עם עצמי בהתפעלות על כוחה של ההתבודדות שהייתי עד לו, ואמרתי לעצמי : מי שיש לו שעת התבודדות איזה גן עדן יהיה לו בעולם הזה ובעולם הבא, אין דבר שאי אפשר להשיג בהתבודדות.
 
אמנם ראיתי הרבה ניסים של תפילה והתבודדות במהלך השנים, אולם כאן ראיתי את הניסים בצורה מוחשית ביותר. מי שלא ראה את השינוי שחל באישה זן לא יכול להבין. זה היה מצב סתום וחתום שכבר שנים לא משתנה, רבנים, יועצים  וכו’ – כלום לא עזר עד שהבעל קיבל על עצמו לעשות שעה התבודדות בכל יום, חוק ולא יעבור – ואז הכל השתנה, עכשיו היא זו שמתביישת מפניו, ומשבחת את בעלה ואת מידותיו הטובות והיא כבר מוכנה לשלום בית!
 
כל אחד יקבל על עצמו ב"ה לעשות בכל יום שעה התבודדות – חוק ולא יעבור, ויזכה שכל החיים שלו ישתנו מן הקצה אל הקצה, ובזכות זה נזכה לגאולה השלמה במהרה בימינו, אמן.

כתבו לנו מה דעתכם!

1. איתי

ב' ניסן התשע"ג

3/13/2013

כיף כייף, כיייף. לשמוע שמח לקרוא, תודה רבה.

2. איתי

ב' ניסן התשע"ג

3/13/2013

שמח לקרוא, תודה רבה.

3. רוחמה

ט"ו אב התשע"ב

8/03/2012

איזה צדיק הרב, השם ישמור אותו! בס"ד בזרה"ק הרב מלומד בניסים, הרב צדיק גדול שעוזר ומושיע את עם ישראל ועוזר בגאולה שלנו הן הפרטית והן הכללית. העיצות של הרב מתוקות מדבש. מי שבאמת רוצה לעזור לעצמו יקח את עצמו בידיים ויעשה שעת התבודדות ויראה ב"ה ניסים ונפלאות. הקדוש ברוך הוא רוצה להעיר אותנו ולהחזירנו בתשובה, לחזור בתשובה ולעבוד על המידות ולהתשנות ניתן אך ורק ע"י ההתבודדות. תודה לשם יתברך ששלח לנו את רבנו הקדוש שמלמד אותנו את דרכה של התפילה, ותודה על הרב שלום שכותב ספרים נפלאים ועצומים ביותר שמעוררים את הלב והנשמה.

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

הוספת תגובה