שש שעות וזה שלך!

אם זה תלוי באיך שמסתכלים על זה, אז שש שעות זה בכלל לא הרבה. כי כשמדובר במשהו קריטי, חשוב, בעזרה או בשינוי – שש שעות זה הפיתרון.

4 דק' קריאה

הרב שלום ארוש

פורסם בתאריך 17.03.21

אם זה תלוי באיך שמסתכלים על
זה, אז שש שעות זה בכלל לא
הרבה. כי כשמדובר במשהו קריטי,
חשוב, בעזרה או בשינוי – שש
שעות זה הפיתרון.
 
 
התלמידים שלי ואני, לא פעם, עושים סדרת התבודדויות של שש שעות רצופות. תפילה אישית במשך שש שעות תמימות, במיוחד כשצריכים ישועה גדולה. "ישועה בשש", כפי שאנו מכנים אותה, פועלת ניסים ומשחררת את צינורות השפע מכל הבחינות – רוחנית וגשמית. לאחרונה, הרבה אנשים שואלים אותי מה העניין של התבודדות כזו – שש שעות רצופות, ואני שמח לענות להם, וגם לכם, במאמר זה.
 
רבי ומורי הרב אליעזר ברלנד שליט"א, לימד אותנו שישנה תחבולה רוחנית מיוחדת בעזרתה ניתן להתגבר אפילו על המניעות הכי גדולות שיש לאדם, או לכלל, כלומר – שש שעות התבודדות ותפילה אישית על דבר מסוים, או על בעיה מסוימת.
 
הרב ברלנד הסביר לנו שעניין זה אפילו מוזכר בתורה (שמות לב, א): "וַיַּרְא הָעָם כִּי-בֹשֵׁשׁ מֹשֶׁה לָרֶדֶת מִן-הָהָר". אם עם ישראל היו עושים שש שעות (שש מתוך המילה בשש) של תפילה אישית כאשר החלו לדאוג למשה רבינו, הם לא היו חוטאים בחטא העגל והגאולה הייתה באה מיד.
 
פעם פנה אלי אדם בעל חובות גדולים וביקש את עצתי. שנים רבות שהוא מתמודד עם בעיית החובות, וכתוצאה, גם עם איך לסגור את החודש. הוא מנסה בכל כוחו לשלם את החובות הקיימים, אך ברגע שהוא סוגר משהו משהו אחר נפתח או נוסף. אשתו ביקשה ממנו שיצא למסע איסוף צדקות מעבר לים. זאת הסיבה שהוא בא לבקש את עצתי, מכיוון שהוא לא ידע מה הדבר הנכון לעשות.
 
"אין לי שום בעיה עם נסיעה לצורך מטרה כזו" אמרתי. "אולם, יש לי משהו שיעזור לך. משהו שיחסוך לך זמן רב, כסף, מאמצים ויפתור את כל הבעיות אחת ולתמיד – שש שעות התבודדות על החובות".
 
שש שעות, להרבה אנשים זה נשמע כמו הרבה זמן. אבל תחשבו על האופציה השנייה: 12 שעות טיסה ליעד, 12 שעות טיסה חזרה הביתה. ומה ובאמצע? שעות של השפלות כשהוא צריך לעבור מדלת לדלת, להתחנן בפני זרים שיעזרו לו. תחשבו גם על הסכום שעולה כרטיס הטיסה, ארוחות ומקום ללון בו. ומי אמר שהכל יעבור בשלום ו'חלק'? וגם אף אחד לא מבטיח לו שיהיה לו מספיק כסף לכסות את ההוצאות והעלויות של נסיעה כזו, כל שכן את החובות. וגם אם כן, עדיין, הוא לא פותר את הבעיה מהשורש. אל החובות הוא יחזור במהרה, ויצטרך לעבור את כל התהליך הזה שוב ושוב.
 
"לא יותר פשוט שתקדיש שש שעות מזמנך ותתפלל להשם, תבקש ממנו שיעזור לך לצאת מהחובות?" שאלתי אותו. "זה הרבה פחות זמן והרבה פחות קשה. ולא רק, אם תבקש מהשם שיעזור לך לעשות תשובה על העבירה שבגללה נעשית בעל חוב כזה גדול, לא תצטרך לדאוג לעולם מלהיות בעל חוב. השם הוא היחיד שיכול לעזור לך והיחיד שיכול לפתור לך את הבעיה".
 
אם אתם רוצים ללכת בנתיב התפילה בכל תחום בחיים – שלום בית, חינוך ילדים, מציאת בן זוג, לצאת מהחובות וכו', הנה מספר עצות להדרכה בדרך:

1. את סדרת התפילות התחילו קודם כל עם תודה והודאה לבורא עולם (ראו הרחבה בספר שעריו בתודה). הודו לו, בלי להתקמצן, על כל הטוב שהוא עשה-עושה איתכם, ברוחניות ובגשמיות, על כל רחמיו וחסדיו שהוא הראה לכם בחייכם בכל נקודת זמן שאתם זוכרים. בהמשך, הודו להשם על החובות (או העניין עליו אתם מבקשים עזרה), כי גם החובות הם מהשם, וכל מה שבא מהשם הוא טוב. הוכחה לכך היא, שהסיבה היחידה שאתם עומדים לפני השם ומנסים לעשות שש שעות התבודדות היא בגלל החובות! שש שעות בגלל חובות ולא לומר תודה?!

2. התפללו להשם ואמרו לו: "ריבונו של עולם, אם אין לי מספיק פרנסה/הכנסה, זה מכיוון שאני באמת לא ראוי לזה ולא מגיע לי שום דבר. יש לי חובות – שבהחלט גורמים לי סבל וצער גדול – וזה בודאי בגלל שעברתי על איסורים מהתורה. אני יודע שחטאתי ונהגת אתי בהתאם – חובות, חוסר פרנסה וכו'…." הנקודה היא להצדיק את הדין ואת הדרך בה השם מנהיג אותך, ולקבל הכל באהבה ובלב שלם.
 
3. בקשו מהשם שיעזור לכם לעשות תשובה אמיתית על החטאים כדלקמן: "ריבונו של עולם, הכל גלוי וידוע לפניך. אתה יודע בדיוק מה אני צריך לתקן ברוחניות. אתה יודע בדיוק מה אתה מנסה להראות לי על ידי החובות הללו, ומה אתה רוצה שאעשה. בבקשה, אבא יקר, עזור לי לתקן את מה שאני צריך לתקן…" בקשו מהשם שוב ושוב לקרב אתכם אליו, למחול ולסלוח על כל החטאים שחטאתם, במיוחד את אלה האחראים על החובות שמקשים על חייכם, ושיראה לכם מה עליכם לעשות – ברוחניות, ואיך לתקן את הבעיה.
 
4. על השלב הזה אי אפשר לפסוח. יש להקדיש זמן ניכר בתפילה זו על מידת האמונה (הרחבה על האמונה ראו בספר בגן האמונה). בקשו מהשם שיעזור לכם להאמין בו, לבטוח בו באמת, לדעת שהוא המפרנס היחיד לא רק שלך ושלי, אלא של כל העולם כולו. להאמין שהשם לא צריך את עזרתו של שום אדם כדי לתת לך את מה שאתה צריך. בקשו מהשם שיעזור לכם להפסיק לדאוג, שיעזור לכם להאמין ששום דבר לא ייגרע מהפרנסה אם תקיימו את המצווה החשובה – מצוות מעשר שעליה נאמר "עשר ותתעשר". צדקה, כידוע, אף פעם לא פוגעת אלא תמיד מועילה, מאריכה ימים, מזכה בשפע וכו' (ראו ספר המידות של רבי נחמן מברסלב). בקשו את רחמיו של השם עליכם, על הנשים והילדים שלכם. דברו איתו, שתפו אותו במה שעולה בליבכם: בלי פרנסה טובה ויציבה יהיה לכם קשה לעבוד אותו. רבי נחמן מברסלב מלמד שלכל אדם צריכה להיות פרנסה, ואפילו קטנה, כך שענייני הכסף לא יבלבלו ויטרידו אותו מעבודת השם.
 
5. בקשו מהשם את הפרנסה, את המחייה לה אתם זקוקים – כמתנת חינם! אמרו לו שאתם רוצים להיות אנשים כשרים באמת, אבל זה לא יכול לקרות בן לילה. לכן בינתיים, בקשו מהשם שייתן לכם את הפרנסה כמתנת חינם, כך שיהיה לכם את האוויר לנשימה שאתם צריכים ותוכלו לעבוד את השם, ולהיות אנשים טובים באמת.
 
6. הציגו או קבלו על עצמכם דברים מסומים שתוכלו להוכיח את עצמכם, בתור התחלה. למשל, זמן מסוים במשך היום ללמוד הלכות, תורה וכו'. אם לא תהפכו את ההחלטות הללו למוחשיות – ותדבקו בהם ותקיימו אותן – לא יהיה לכם משהו 'מוחשי' לגבות את הטיעונים שאתם מציגים בפני השם על הדבר שאתם צריכים, וגם, כדי לתקן את נשמתכם.
 
7. ההחלטה העיקרית והחשובה ביותר שאתם צריכים לעשות היא – שעת התבודדות (ראה הרחבה בספר בשדי יער) בכל יום. כמו שרבי נחמן מלמד (ליקוטי מוהר"ן, ק) ששום אדם לא יכול להיות אדם טוב וכשר בלי לעשות שעת התבודדות ביום.
 
כשהשם יראה שאתם באמת כנים ובאמת רוצים לעשות תשובה, הוא בהחלט יקשיב לכל הטיעונים שתעלו בפניו, ולמה אתם צריכים בדחיפות פרנסה קבועה, יציבה וטובה – והוא יעזור לכם ויוציא אתכם מהחובות, או מהבעיה שהצגתם בפניו. (הרחבה בנושא החובות והדרך להתמודד ולטפל בהם – ראו בספר בגן האושר).
 
וההיפך – אם את כל זמנכם את משקיעים במחשבות או עשייה של איך לצאת מהחובות ולהשיג עוד כסף, אבל לא משקיעים או משאירים זמן לתיקון הנשמה שלכם, לעניינים הרוחניים ולשעת ההתבודדות – ברור הדבר שלא עשיתם תשובה אמיתית וכנה. אם אדם לא עושה תשובה אמיתית עדיף לו לסבול מהחובות, כי אז החובות באמת מכפרים לו על החטאים, באופן זמני כמובן. אם זה נשמע קשה, זכרו שקשיים אלה הם עדיין 'רכים' ו'עדינים' לעומת הסבל האמיתי שמגיע לאדם בגלל עוונותיו. אדם יכול לקבל דברים הרבה יותר קשים להתמודד איתם, חלילה. אבל עם תפילה תמידית אנו מושכים אלינו רחמי שמים! ואז נראה במו עינינו את נס הישועה, אמן.

כתבו לנו מה דעתכם!

1. יקיר

י' חשון התשע"ב

11/07/2011

חזק וברוך מעריץ פשוט מעריץ אותך כבוד הרב. אם רק יכולת לדעת כמה אתה עוזר ועזרת לי. תודה

2. יקיר

י' חשון התשע"ב

11/07/2011

מעריץ פשוט מעריץ אותך כבוד הרב. אם רק יכולת לדעת כמה אתה עוזר ועזרת לי. תודה

3. יהונתן

י' חשון התשע"ב

11/07/2011

הרב בכל פעם מגלה לנו סודות עמוקים יישר כוח לכבוד הרב בבכול פעם מחדש הרב מגלה לנו סודות עצומים אשר שווים הון לא ישוער , בעז"ה שנזכה לקיים דברים עמוקים אלו . שאלה לרב : האם ניתן בכל מקום לקיים התבודדות זו או דווקה ביער ?

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

הוספת תגובה