נוסחת הקסם

חבל להרים ידיים ולהיכנע, כי ברגע זה ממש אנו מקבלים את נוסחת הקסם. היא בדוקה, פשוטה ובלי שום נעלמים: אמונה פלוס ביטחון פלוס הכרת הטוב שווה חיים נפלאים.

3 דק' קריאה

הרב שלום ארוש

פורסם בתאריך 17.03.21

חבל להרים ידיים ולהיכנע, כי ברגע
זה ממש אנו מקבלים את נוסחת הקסם.
היא בדוקה, פשוטה ובלי שום נעלמים:
אמונה פלוס ביטחון פלוס הכרת הטוב
שווה חיים נפלאים.
 
 
אם יש משהו שמאוד, אבל מאוד, כואב לי לראות הוא אנשים שרודפים את עצמם.
 
ראו איזו תקופה מדהימה זכינו לחוות בחודש האחרון, החודש של חגי תשרי. קדמו להם ימי ההתעלות של חודש אלול, אחר כך זכינו לביקור קסום של ראש השנה ועשרת ימי תשובה כשהשיא שלהם הוא יום הכיפורים, וסוכות שאנו חווים ממש עכשיו. אז תגידו, זה לא אמור להיות הזמן בהא הידיעה של שמחה ואושר, של התכנסות מיוחדת בסוכה ביחד עם המשפחה, עם אורחים וכמובן שבעת האושפיזין? אבל מה, אנשים מסתובבים עם פנים נפולות, עצובים ומודאגים שמא לא זכו בדין, שמא ואולי ואם…
 
גם אם אומר להם שאין להם סיבה לדאוג, הם לא יקשיבו. אז אתם יודעים מה, אני משחק את המשחק שלהם. ובכן, נניח שיש להם דינים קשים המרחפים מעל ראשם, חלילה, וזה כמובן רק נניח. שימו לב, זו עדיין לא הבעיה. למה? כי יש הוכחה מעולה ומועילה לכל הרדיפות והפנים הנפולות:
 
הכרת הטוב, אמונה וביטחון, כשהם מעורבבים יחד הם הופכים לסם חיים, תרופת פלא, או אם תרצו נוסחת הקסם שמרפאה וממתיקה את כל הדינים הקשים למיניהם. הגמרא (מסכת ברכות י, א) שמה דגש על עיקרון מיוחד על פי הסיפור הבא: חזקיה המלך היה מאוד חולה. באחד הביקורים הרבים הוא זכה שהנביא ישעיה בא לבקרו, אולם זה אמר לו שימיו ספורים והוא עומד להיאסף אל עמיו. ומה אתם חושבים שאמר לו המלך? "הפסק את הנבואות שלך ומוטב שתלך. למדתי מאבותיי שגם אם חרב חדה מונחת על צווארו של אדם – אל יתייאש מן הרחמים!"
 
"חרב חדה מונחת על צווארו של אדם" – מה זה אומר? תארו לעצמכם את הדין הכי קשה שנחתם ביום כיפור, אולם הכרת הטוב, ביטחון ואמונה הופכים אותו על פיו. כן, תמיד יש תקווה. ולא, ואין שום ייאוש בעולם כלל.
 
המלך חזקיה מלמד אותנו שיעור מאלף בביטחון בבורא עולם. כל אדם, ולא משנה באיזו דרגה רוחנית הוא נמצא, יכול לעשות תפנית אדירה ולשוב אל בורא עולם בכל רגע נתון ומתוך הנסיבות אשר יהיו. כן, דברים יכולים להיראות חסרי תקווה, אבל הפתרונות של בורא עולם הם אינסופיים לכל מצב. הישועה בוא תבוא, רק צריך להאמין ולא להתייאש.
 
אמונה, ביטחון והכרת הטוב, זאת נוסחה שעושה קסמים, ניסים וישועות.
 
אבל לפעמים, כמו שכולנו כבר יודעים על בשרנו, היצר הרע מזריק את הרעל שלו, עושה כזו פרופגנדה בליבו ובמוחו של האדם. אם הוא מצליח, אם הוא דוחף את האדם לתהום הייאוש והדיכאון, הוא הצליח. כי כל מטרתו היא לנטרל את האדם מהרצון, מהתקווה, מהאמונה. אז אם תשמעו אותו אומר לכם: 'רגע, תראו מה עשיתם! איזה חטאים איומים וחמורים! ואתם עוד מצפים למחילה וסליחה?!….'
 
אז זהו, אל תאמינו לו, הוא שקרן.
 
כל מי שבאמת רוצה לעשות התחלה חדשה בחייו, בכל רגע נתון, חייב להאמין שזה דבר פשוט, ושבורא עולם אוהב אותו, ואת כולם, והוא לעולם לא יסגור את השערים בפני אף אחד, שהרי ידו פשוטה לקבל את כולנו, את כל מי שבאמת מבקש ומחפש אותו. תמיד נוכל לסמוך על רחמיו וחסדיו האינסופיים, זה הבסיס לביטחון שלנו. אנחנו מאמינים שבורא עולם הוא אבא אוהב! לכן נודה לו על כל מה שהוא מעניק לנו. ותראו, שרק עם משפט כזה, אם נאמין בו ונחקוק אותו על לוח ליבנו ובמוחנו, איך שכל העננים הקודרים יתפזרו והשמש תזרח ותאיר לנו את החיים…
 
וזה גם מה שיחזק אותנו להאמין עוד יותר במה שאומר רבי נחמן מברסלב כבר למעלה מ-200 שנים: אין שום ייאוש בעולם כלל! אין שום סיבה להתייאש, להרים ידיים ולהיכנע, מכיוון שבזה הרגע קיבלנו את נוסחת הקסם – אמונה פלוס ביטחון פלוס הכרת הטוב שווה חיים נפלאים של אור ושמחה! החבל שימשוך כל אדם מהבור החשוך של העצבות והדיכאון, ובעיקר, מבור הרדיפות העצמיות הנורא.
 
אז אם היצר הרע בכל זאת מתעקש וטוען שחטאתם, עוויתם ופשעתם, תחזיקו חזק חזק במה שרבי נחמן מברסלב אומר (אתם יכולים להשתמש בו גם כטיעון מול היצר ולומר לו): "אם אתה מאמין שיכולים לקלקל, תאמין שיכולים לתקן"! זה העוגן הכי חזק שאתם יכולים לאחוז בו.
 
בורא עולם נתן לנו מתנה יקרה ועצומה שקוראים לה תפילה אישית (התבודדות) בה אפשר להאדיר את נוסחת הקסם, לשדרג אותה בכל פעם מחדש. כי בשעה הזו בורא עולם נותן לנו את הזדמנות האדירה לעשות לעצמנו משפט, שהרי כבר לימדו אותנו חז"ל: כשיש דין למטה אין דין למעלה. איננו נשפטים באותו יום שהתבודדנו בבית דין של מעלה, את העבודה עשינו כאן, למטה.
 
בואו נתבונן מקרוב על הסיפור של המלך חזקיה וישעיה הנביא. ישעיה, כידוע, היה איש קדוש מאוד שהתהלך על פני האדמה. הוא קיבל את הנבואה ממקום עליון ונשגב והיה בעל רוח הקדוש. ועדיין, המלך חזקיה בטח כל כך בבורא עולם, ברחמיו ובחסדיו, עד שהוא יכול היה לומר לישעיה להפסיק לנבא ושילך.
 
ככל שהאמונה שלנו חזקה יותר, ככל שהביטחון שלנו בבורא עולם עצום יותר, ככל שאנו מודים ומכירים טובה לבורא עולם על כל מה שהוא עושה איתנו, תהיה הנבואה אשר תהיה, תמיד נוכל לסמוך על השם, על רחמיו האינסופיים, על האפשרויות האדירות שהוא נותן לנו בכל רגע ורגע. אם רק נרצה כמובן. ואם מישהו מחפש את הנוסחה לשקט ושלווה פנימיים, הרי שהיא ניתנה לנו כאן במאמר הזה, שחור על גבי לבן, בדוקה ומנוסה.
 
חג סוכות שמח.

כתבו לנו מה דעתכם!

1. צפריר

כ"ג תשרי התשע"ג

10/09/2012

מה אתם יודעים על רוחניות ……. ראיתי שיש לכם אתר מעניין מה היכולת שלכם לדעת למשל על הבריאה …..

2. צפריר

כ"ג תשרי התשע"ג

10/09/2012

ראיתי שיש לכם אתר מעניין מה היכולת שלכם לדעת למשל על הבריאה …..

3. דבורה

י"ח תשרי התשע"ג

10/04/2012

המון תודה כבודו! עזר לי מאוד!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

הוספת תגובה