האוצר מתחת לגשר – כוחה של השמחה

אנו מחפשים ישועה גדולה או איזה אוצר וחושבים שהאוצר נמצא רחוק...ולא מבינים שהאוצר מתחת לתנור בבית...

2 דק' קריאה

מערכת ברסלב ישראל

פורסם בתאריך 12.02.24

מעשה באוצר…

מסופר על רבי איזיק מקראקא שבפולין שהיה חולם לילה לילה על אוצר הטמון מתחת לגשר קרוב לארמון המלך בעיר פראג. כך היה חולם מדי לילה אותו חלום, והחליט לעשות מעשה. יום אחד יצא למסע ארוך עד אשר הגיע לפראג ומצא את הגשר שהופיע אצלו בחלום. הוא הגיע אל מתחת לגשר והתחיל לחפור באדמה. לפתע התקרב אליו החייל השומר על הגשר ושאל בתקיפות לפשר מעשיו. התוודה רבי איזיק לפני החייל וסיפר לו שהוא הגיע בעקבות חלום שחלם מדי לילה שכאן מתחת לגשר הזה יש אוצר. “איך אפשר להיות כה תמים?” ענה החייל. “גם אני חולם כל לילה שישנו אוצר בקראקא הרחוקה, ושם, בבית של יהודי בשם רבי איזיק, מתחת לתנור שבחדרו  טמון אוצר גדול. האם אתה חושב שאני מאמין בחלום זה, שאני מספיק טיפש לעזוב את הכל ולנסוע לקראקא?” בשמיעת דברי החייל התחלחל ליבו של רבי איזיק, כי פתאום הבין כי עיקר ביאתו לפראג נועדה לפגישתו עם החייל, כדי שיבין שהאוצר אינו נמצא בפראג אלא בביתו בקראקא. חזר במהרה רבי איזיק הביתה ומצא האוצר במקום שהחייל גילה לו.

אנו מחפשים ישועה גדולה או איזה אוצר וחושבים שהאוצר נמצא רחוק…ולא מבינים שהאוצר מתחת לתנור בבית… כל אחד מחפש את אוצרו בחיים. במילים אחרות, כולנו רוצים לחיות באושר. פתוחות לפנינו שתי דרכים: הדרך הראשונה היא כמו הדרך לפראג, ארוכה ולא מספקת, זו שמציעה החברה המערבית המודרנית: לאדם יש זכות לאושר. הנוסחה פשוטה: ככל שתצרוך יותר מוצרים, תאסוף יותר כסף ותהנה מיותר חוויות תהיה מאושר יותר. הבעיה עם דרך זו ברורה: כאשר האדם משיג את החפץ, את המעמד או את החוויה שהוא חמד, מהר מאוד ההנאה חולפת, והוא חייב לחפש גירוי יותר רחוק, יותר חזק ויותר מתוחכם כדי לחוש שוב הנאה. דרך זו מביאה אנשים רבים לתחושת מחסור מתמיד ולתסכול. כפי שאמרו חכמנו: “אין אדם מת וחצי תאוותו בידו”.

הדרך השניה היא קצרה ונכונה ואותה מציעה התורה, האושר אינו יעד שניתן לכבוש או לרכוש בכסף. האושר הוא ברכה שהאדם מביא על עצמו בהתנהגותו והשקפתו. זו תחושה עדינה של הנפש לנוכח ראיית הטוב שבעולם ובאדם. זו תחושה של סיפוק ומלאות המתעוררת בעקבות הדברים הכי קטנים ופשוטים של החיים: חיוך, מילה טובה, אהבה והערכה של האנשים היקרים לנו. אבל  הברכה הכי גדולה נובעת מהטוב שאנו עושים לאחרים ולתחושה של משמעות בחיינו. ברכה זו בהישג ידינו, בתוכנו, בבית שלנו, בחיים שלנו פה ועכשיו.

הלוואי שנזכה למצוא את האוצר אצלנו ולא נצטרך לעבור מסע ארוך כדי להבין שהאושר בידינו,

 

צפו בסירטון שבו הרב דלום ארוש מסביר מהי שמחה אמיתית ומה כוחה

כתבו לנו מה דעתכם!

תודה על תגובתך!

התגובה תתפרסם לאחר אישור

הוספת תגובה