הרב יצחק אבוחצירא

50 פוסטים

לנצל הזדמנות

עלינו להודות, יש לנו כאן כישלון מסוים. אנחנו מתנהגים בצורה לא טובה. אבל כישלון הוא לא סוף העולם, כישלון הוא הזדמנות להתחיל מחדש בדרך טובה וצודקת יותר.

היסודות לבנין החינוך

הילדים שלנו, מבינים הכל, קשה להסתיר מהם דברים, הם ניחנו בטביעת עין חדה, הם שומעים טוב, ובמיוחד את השיחות שלנו באנגלית או בצרפתית אחרי דלת המטבח או חדר השינה.

אני והשף שלי

אף פעם אריק לא נתן לי להכין איזה תבשיל לבד. לפעמים הרגשתי שהוא ממש שולל לי את העצמאות והוא מתנהג אלי כאילו שאני תינוקת או מוגבלת.

למה על הקיר?

בכי התינוקת העיר את גברת כהן מקיפול הכביסה והיא הזדרזה אל חדר השינה. בדרך היא העיפה מבט לחדר הילדים, לראות מה מתקדם עם הצביעה של הנסיך הקטן. השקט שהיה בשעה האחרונה, קצת החשיד אותה, והיא חשבה לעצמה: "כמה זמן הוא כבר יכול לצבוע?"

אין ילד רע יש ילד שרע לו

עלינו לדעת, כי התנהגות חריגה היא לפעמים הדרך היחידה העומדת לרשותו של ילד כדי להביע את קשייו ומצוקתו. יכול להיות שההתנהגות החריגה של הילד כלפי חבריו היא תוצאה ולא סיבה.

הקרב על חייו

"שלום דודי, מה שלומך? איך היה היום בגן?!" שואלת אימו של דודי את בנה בן הארבע וחצי, לאחר שחזר מיום הלימודים בגן.

אך דודי אינו עונה. הוא מסנן משהו בשקט ומנסה להתחבא בתוך עצמו, תוך כדי שהוא נכנס הביתה.

"דודי, הכל בסדר?!" היא ממשיכה לשאול, אך דודי אינו עונה.

בשביל הילדים

בני בן השלוש, די בוגר יחסית לגילו. הוא כל הזמן מקשיב לדו-שיח ביני לבין בעלי ובעיקר הוא עוקב ושומע את מה שלא צריך. ניכר שהוא מבין ומרגיש כל מה שעובר עלינו בבית. לעיתים כאשר אנחנו מתווכחים, הוא ניגש וצועק עלינו "אבא אמא שקט, לא לצעוק"...

8 רעיונות לחווית סדר ונקיון

פעמים ואנחנו לא מודעים לכך שמטלות ועבודות שבדרך כלל אינן אהובות על הילדים ככלל ועל הילדים בגיל הרך בפרט, דווקא הן יכולות להפוך לפעילות חברתית של כל המשפחה ודרכן אפשר לחנך גם את הקטנים לעזרה בבית.

למי חסר יישוב דעת?

מישהו שאל אותי: "למה אתה מסביר כל הזמן את המניע להתנהגות הילד?, אפשר להציג את המצב ולתת להורים פתרון איך לטפל בבעיה, או מה לא לעשות כדי להחריף אותה. למה זה משנה לנו כהורים, מה הסיבה שהילד מתנהג כך?!".

קטנוניות

אם הילד יצליח לגרום לכם לשנות את דעתכם או לוותר לו, בעזרת בכי ואיומים-הוא יבין שזו דרך טובה ומהירה להשפיע עליכם ולכן יעשה זאת שוב ושוב.